Jakie jest zastosowanie przepompowni ścieków?

Przepompownia ścieków to funkcjonalne urządzenie, którego zastosowanie jest uzasadnione w wielu miejscach. Jest ona niezbędna wówczas, gdy przesyłanie ścieków jest utrudnione z powodu specyficznej konstrukcji urządzeń kanalizacyjnych. Wówczas to rola tego urządzenia jest nieoceniona.

W jaki sposób działa przepompownia ścieków?

To niezawodne urządzenie pozwala na bieżące oraz bezproblemowe odprowadzanie brudnej wody. Jego działanie polega na podniesieniu rzędnej ścieków na sieci kanalizacyjnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik posesji nie musi decydować się na wykonanie głębokich wykopów.

Przepompownia ścieków świetnie się sprawdza wówczas, gdy istnieje konieczność przesyłania ścieków na znaczną odległość.

Pozwala ona na odpowiednie przetoczenie ścieków, gdy odpływ grawitacyjny jest niemożliwy. Najczęściej jest to spowodowane różnicami wysokości terenu. Do takiej sytuacji może dojść także wtenczas, gdy układ kanalizacyjny obiektu jest nieprzystosowany odpowiednio do systemu znajdującego się na zewnątrz.

Jakie wyróżnia się rodzaje przepompowni ścieków?

Urządzenia te dzieli się ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się:

– główną przepompownię ścieków – która to jest przeznaczona do obsługi całego systemu kanalizacji grawitacyjno – tłocznej. Jej zadaniem jest przetłaczanie nieczystości do wybranej oczyszczalni ścieków.

– przydomową przepompownię ścieków – którą to można najczęściej spotkać w domkach jednorodzinnych. Jej zadaniem jest odprowadzanie brudnej wody w ilości do ~0,5 l/s

– sieciową przepompownię ścieków, która to służy do obsługiwania wyodrębnionej zlewni grawitacyjnej, w skład której wchodzi kilka budynków o różnorodnym przeznaczeniu.

Urządzenia te można także podzielić ze względu na budowę. Taki podział wyodrębnia:

– przepompownię mokrą – wówczas to pompa jest zanurzona w przetłaczanych ściekach

– przepompownię suchą – wówczas to jest wydzielony zbiornik i odrębna komora pomp

– przepompownię pneumatyczną – w której rolę pomp spełniają sprężarki

Przepompownie ścieków a ich zastosowanie

Od lat te niezawodne urządzenia są stosowane w wielu miejscach. Można je bardzo często spotkać:

– w budynkach prywatnych

– w obiektach przemysłowych

Domowe przepompownie są powszechnie zwane zagrodowymi lub kompaktowymi. W indywidualnych gospodarstwach można najczęściej spotkać urządzenia przeznaczone do odprowadzania ścieków zawierających fekalia pochodzące z pisuarów oraz ubikacji.

Istnieją także przepompownie służące do odprowadzania ścieków niezawierających fekaliów. Zalicza się do nich brudną wodę pochodzącą z pralki, wanny lub kabiny prysznicowej.

Domowe przepompownie są zazwyczaj umieszczane w odległości od 5 do 10 metrów od budynku mieszkalnego. Decydując się na korzystanie z tego urządzenia warto wybrać takie, którego konstrukcja jest wykonana z wysokiej jakości tworzyw. Taka przepompownia potrafi służyć niezawodnie przez bardzo długi czasu.

O tym, czy zawsze warto podłączyć dom do kanalizacji miejskiej, czy jednak jest alternatywa czytaj tu – LINK.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij