
Jaka jest zasada działania żarówek LED?
Źródła światła LED są dziś bardzo popularne, z uwagi na niski apetyt na energię elektryczną oraz różnorodne barwy światła. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek w jaki sposób działa taka żarówka, czy w środku są jakieś zaawansowane układy elektroniczne? Na te i inne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w kolejnym naszym poradniku.
Obniżanie napięcia
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że diody LED, na których zasadzie pracują żarówki tego typu, muszą być zasilane prądem stałym o niskim napięciu. Dlatego w typowej lampie, która jest zamiennikiem tradycyjnej żarówki z włóknem wolframowym (bądź świetlówki kompaktowej), musi zajść proces transformacji i prostowania tego napięcia, ponieważ na wejściu mamy 230 V prądu sieciowego. W jaki sposób radzą sobie z tym zagadnieniem mocne żarówki led? Wewnątrz znajduje się najczęściej zasilacz impulsowy, zbudowany na bardzo niewielkich podzespołach. Tutaj trzeba zdecydowanie podkreślić, że jeśli lampa jest wykonana w sposób niedbały, to może bardzo szybko się przepalić. Uszkodzeniu ulegają nie same diody świecące, ale właśnie część elektroniczna żarówki. Dlatego nigdy nie kupujmy najtańszych lamp, ponieważ ich czas życia może być względnie krótki. Uważajmy też by nie montować ich w takich miejscach, gdzie nie będą w stanie odprowadzać ciepła.
Prostowanie prądu
Oprócz obniżenia napięcia, żarówki LED muszą też prąd wyprostować, by dostosować go do wymogów stawianych przez diody świecące. Sam proces jest łatwy i wykonuje go najczęściej jeden niewielki element elektroniczny. Jednak po stronie wtórnej, czyli tej gdzie zasilane będą diody, mamy napięcie tętniące. Chińscy producenci zazwyczaj zostawiają taki stan rzeczy, powodując że lampa miga z częstotliwością 100 razy na sekundę. Jest to naturalny efekt, wynikający z charakterystyki prądu sieciowego, jednak może na dłuższą metę powodować zmęczenie wzroku. Dlatego też każdy szanujący się producent dodaje do lampy kondensator wygładzający, który powoduje że żarówki LED świecą światłem stałym, bez efektu migotania. Przy takiej lampie możemy spokojnie czytać, pracować przy komputerze przez dłuższy czas i nie będziemy odczuwali żadnego zmęczenia oczu.
Jak widzimy, wewnątrz lampy diodowej odbywa się całkiem dużo różnych zabiegów, które mają za zadanie dostosować prąd sieciowy o napięciu 230 V do wymogów diod LED, które pracują na o wiele niższym napięciu. Wobec powyższego bardzo ważne jest, by komponenty elektroniczne były dobrej jakości, ponieważ to one najczęściej zawodzą w tanich, chińskich lampach.