
Jak uszczelnić gwint w instalacji gazowej?
Instalacja gazowa musi być szczelna i to fakt niezaprzeczalny. Nawet minimalne rozszczelnienia są bardzo niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, by rzeczywiście o to dbać. Tutaj pojawia się pytanie, jak najlepiej uszczelnić gwinty w instalacji.
Uszczelnienie instalacji gazowej – o czym należy pamiętać?
Jeżeli domowa instalacja zbudowana jest z rur stalowych, to niestety mniejsze bądź większe nieszczelności bardzo często znajdują się na połączeniach gwintowych. Instalacje zbudowane z rur stalowych znajdują się w większości starych czy też starszych budynkach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nieszczelności są bardzo niebezpieczne. Co w takiej sytuacji zrobić? Otóż wymiana całej instalacji jest niewątpliwie bardzo kosztowna i tutaj nie chodzi tylko o wymianę samych rur, lecz także o konieczność kucia w ścianach czy podłogach. Nieszczelności bardzo często znajdują się na złączach. W takim przypadku warto zastanowić się nad uszczelnieniem połączeń gwintowych. Jeszcze kilka lat temu stosowano uszczelnienia typu pokost. Jednak obecnie są one niedopuszczalne. Na szczęście można zdecydować się na inne rozwiązanie, które niewątpliwie jest bezinwazyjne. Co istotne, nie będziecie musieli rozmontowywać czy wymieniać całej instalacji. Takim rozwiązaniem jest emulsja polimeryzująca. Wprowadza się ją do instalacji pod ciśnieniem i wypełnia nią wszystkie, nawet najdrobniejsze ubytki. W ten prosty sposób rzeczywiście można dobrze uszczelnić instalację i to nawet na 5-6 lat. Warto zwrócić uwagę na jej skład i w tym przypadku trzeba wiedzieć, że jest to produkt na bazie wody, który w swoim składzie nie ma żadnych niebezpiecznych rozpuszczalników czy innych niebezpiecznych związków chemicznych. Stosowanie tego typu produktu nie wpływa na właściwości rur ani szybkość przepływu gazu. Duże znaczenie ma jeszcze fakt, że renowacja przy użyciu emulsji jest niezwykle łatwa i szybka. Zajmuje zaledwie kilka godzin. W tym przypadku nie trzeba wykonywać żadnego demontażu rur.
Jakie prace obejmuje renowacja i uszczelnienie rur przy użyciu emulsji?
Warto poznać również zakres prac renowacyjnych, które należy wykonać, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że takie prace muszą być wykonane przez osoby uprawnione. Jednak warto je znać, gdyż niestety zdarza się, że pracownicy chcą pomijać bądź pomijają pewne etapy, a to może być niebezpieczne. Niewątpliwie musi zostać wykonany demontaż gazomierzy i przyborów gazowych takich jak kuchenki czy kotły. Instalacja musi być wyczyszczona przy użyciu sprężonego azotu, następnie napełnia się instalację emulsją za pomocą specjalnej pompy. Kolejnym ważnym elementem jest odpowietrzanie przewodów. Jeżeli do rur dostanie się nadmiar środka uszczelniającego, to należy go usunąć. Nie można też pominąć suszenia instalacji. Tego typu prace wykonuje się przy użyciu dmuchawy. Na samym końcu musi zostać jeszcze przeprowadzona próba ciśnieniowa, podczas której sprawdza się szczelność. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że ta metoda pozwala na sporą oszczędność, jednocześnie doszczelnienie jest wykonane z najwyższą starannością.
Małe rzeczy – duże znaczenie, czyli warto postawić na kleje anaerobowe
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zastosowanie kleju anaerobowego. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że sprawdzi się ono w przypadku nowych instalacji i zewnętrznych gwintów. Rzecz jasna wszystkie tego typu prace muszą być wykonane pod okiem fachowców. Klej anaerobowy jest niewątpliwie bardzo dobrym uszczelniaczem. Duże znaczenie ma także fakt, że szybko schnie. Warto zauważyć, że zaczyna działać już w momencie, gdy połączy się bądź nałoży go na gwint. Wtedy też zostaje odcięty dostęp tlenu, a klej do gwintów zaczyna się utwardzać. Kolejną zaletą jego stosowania jest fakt, iż możecie go wykorzystać zarówno podczas montażu gwintów, ale też ich uszczelniania.
Klej anaerobowy – jaką siłę wiązania wybrać?
Klej do gwintów mocny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać połączenie niezwykle trwałe oraz odporne na drgania czy nawet uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać kleje na bazie żywic metakrylowych i należy pamiętać, że spoina, która powstaje sprawia, że gwintu nie można odkręcić.